ROZPOCZNIJ KURS DESIGNERA


CorelDRAW 2019. Recenzja wideo. Nowe opcje i narzędzia

CorelDRAW 2019
NOWE FUNKCJE I ULEPSZENIA


Omówienie najważniejszych zmian w CorelDRAW 2019 (wersja 21)


Pierwsza wersja CorelDRAW pojawiła się w 1989 roku. W roku 2019 minęło więc 30 lat historii tego programu.
Niestety wersja 2019 nie podkreśla tego faktu w jakiś wyjątkowy sposób. CorelDRAW 2019 nie przynosi poważniejszych zmian w stylu nowego narzędzia. To jedynie kilka nowych funkcji i zmiany, które upraszczają nazwy niektórych poleceń np. Menedżer obiektów to od teraz po prostu Obiekty. Uporządkowanie i uproszczenie objęło też kilka narzędzi np. Znajdź i zamień.

Dokładniejsze omówienie zmian znajdziesz w filmie poniżej.

Właściwie to tradycyjnie już wszędzie tam, gdzie wprowadzono zmiany, można spodziewać się problemów, co zapewne w większości zostanie załatane kolejną poprawką. Poprawki jednak zazwyczaj nie obejmują tłumaczenia programu na język polski. Wersja 2019 prezentuje się pod tym względem najgorzej z dotychczasowych. Nie tylko wciąż mamy do czynienia z kontrowersyjnymi decyzjami, jeśli chodzi o samo tłumaczenie (zamiast polecenia Kolejność mamy do dyspozycji polecenie Uporządkowana), ale też kilka poleceń w ogóle nie zostało przetłumaczonych.

Wspomniałem, że CorelDRAW 2019 nie jest rewolucyjną wersją, ale kontynuuje proces zmian wprowadzanych troszkę odważniej od wersji 2018. I nie chodzi tu o zmiany w postaci nowych narzędzi, ale o próbę unowocześnienia samego Corela. Z jednej strony 2019 nie przynosi konkretów, z drugiej – modyfikacje objęły bardzo wiele obszarów pracy z programem, choć są to zmiany z reguły kosmetyczne. Może to być jednak zapowiedź dużo poważniejszych zmian, które mogłyby się pojawić w niedalekiej przyszłości. Czy tak będzie? Zobaczymy.

Omówione zagadnienia:
— Zmiany w zarządzaniu obiektami z pomocą dokowanego okna Obiekty.
— Niedestrukcyjne efekty.
— Lepsza kontrola bitmapowego podglądu wektorowych obiektów.
— CorelDRAW.app

ZOBACZ TAKŻE: Zobacz wszystkie filmy do nauki CorelDRAW Affinity Designer. Co warto wiedzieć na początek? Affinity Designer. Filmy instruktażowe dla początkujących Affinity Designer. Tłumaczenie poleceń na język polski Affinity Designer. TIPS&TRICKS